Kompleks Słowacki, Rudolf Chmel

Zrozumienie Słowacji – zdefiniowanie jej tożsamości i pojęcie mentalności – to nie lada wyzwanie. Nie tylko dla obserwatorów przyglądających się temu państwu zza miedzy, ale również dla samych Słowaków. Pomimo, że słowacka tożsamość to zagadnienie niezwykle delikatne dla mieszkańców podnóża Tatr, to jeden z nich – Rudolf Chmel – wnikliwie mu się przygląda, a często wręcz dekonstruuje.

Herito. Słowacja-Slovensko-Slovakia

Jakiś czas temu narzekałem, że o Słowacji wiemy niewiele, że jest niewiele godnych polecenia źródeł dostarczających wiedzy o tym kraju, a sam po roku spędzonym u naszych południowych sąsiadów nie tylko nie zrozumiałem zależności w nim panujących, ale i przyprawiłem swoją głowę o niezły mętlik.

Kwartalnik Herito. Okładka nr 9 (4/2012) poświęconego Słowacji.

Kwartalnik Herito. Okładka nr 9 (4/2012) poświęconego Słowacji.

Jak na zamówienie, kilka dni temu

Słowaccy Chorwaci

Na Słowacji żyje wiele mniejszości w tym kilka nielicznych i właściwie niezauważalnych. Jedną z nich są Chorwaci, którzy przybyli nad Dunaj w XVI w.

Obszary osiedlenia Chorwatów na Słowacji

Obecność Chorwatów jest pokłosiem burzliwej historii Bałkanów – wojen Królestwa Węgier z Imperium Osmańskim. Wydarzeniem, które było początkiem migracji Chorwatów do Czech, Austrii, Węgier i Słowacji była przegrana przez Węgrów bitwa pod Mohaczem (1526 r.). Pierwsza fala

Romowie, pariasi Europy

Tydzień temu (8 kwietnia) obchodzony był Światowy Dzień Romów. Ktoś zauważył? Pewnie niewielu. Ale może to i dobrze.

Niniejszy wpis nie będzie „kartką z kalendarza”. Będzie to raczej kilka moich obserwacji i doświadczeń zebranych w czasie rocznego pobytu na Słowacji oraz w wirtualnym świecie (komentarze i korespondencja internetowa może być bardzo intrygującym źródłem wiedzy o świecie realnym).

Według oficjalnych danych w Polsce mieszka ponad 17 tys. Romów (nieoficjalnie nawet 50 tys.), na Słowacji prawie 106 tys. (nieoficjalnie nawet do 500 tys.). W

Psożercy ze Svini

Było już trochę o słowackim filmie, dokładnie dokumencie, więc teraz przyszedł czas na książkę. Tym razem będzie nie słowackie, ale o Słowacji. Jakiś czas temu miałem okazję przeczytać książkę Psożercy ze Svini Karla-Markusa Gaussa.

"Psożercy ze Svini" Karl-Markus Gauss

„Psożercy ze Svini” Karl-Markus Gauss

Książka Psożercy ze Svini ma już swoje lata (oryginał z 2004 roku, wydanie polskie z 2005 roku), ale warto po nią sięgnąć, by lepiej poznać mniejszość, która

Dokument po raz drugi

Zachwytów nad słowackim dokumentem ciąg dalszy. Zastanawiałem się również co powoduje, że słowackie filmy dokumentalne wyróżniają się tak bardzo na plus na tle innych sposobów poznawania Słowacji. Doszedłem do wniosku, że to tematyka i szczerość – nie omijają kwestii najtrudniejszych, które większa część społeczeństwa najchętniej zamiotłaby pod dywan.

Cztery kolejne tytuły to Ślepa miłość, Miejski serwis randkowy, 66 sezonów i Tożsamość Petrzalki.

 

Ślepa miłość, reż. Juraj Lehotský Ślepa miłość, reż. Juraj

Żywność a sprawa polska

Ostatnie kilka miesięcy to niemal regularne doniesienia o wszelkiego rodzaju żywnościowych wpadkach i skandalach. Dużo tego było. Tak dużo, że wszelkie doniesienia o trutkach w mleku, koninie w wołowinie, grzybach w wędlinach itd. poszły na eksport razem z naszą żywnością.

Pracując na Słowacji, w Bratysławie, po każdej publikacji o polskiej żywności kolega siedzący przy biurku naprzeciwko donosił mi, co znów jest nie tak z tym polskim jedzeniem. Nie był to przypadek, czy jego osobista pasja. Na Słowacji wielu ludzi nie myśli

5 słowackich atrakcji na wiosenny weekend

Być może jeszcze tego nie widać, ale idzie wiosna. Za kilka tygodni ostatnie śniegi powinny już stajać, słońce rozpalić się na dobre, a letni wiatr wygonić nas z codziennej rutyny na drogi w celu poszukiwania nowych przygód. Polecam 5 słowackich atrakcji, które powinny sprawdzić się w czasie majówki czy nawet weekendu.

 

1. Słowacki Raj

Nazwa mówi sama za siebie. Jeden z najpiękniejszych zakątków Słowacji. Pięknymi dolinami gór sięgających tylko nieco powyżej tysiąca metrów można wędrować całymi dniami. Przełom Hornádu, wąwóz Suchá Belá,

Jak Słowacy postrzegają Polskę i Polaków?

Już miesiąc jestem z powrotem w Polsce. W tym czasie odpowiedziałem już chyba kilkadziesiąt razy na różne „powrotne” pytania. Jak było? Dlaczego wróciłem? Co dalej? I takie bardziej analityczne. Jak nas tam postrzegają? No właśnie, jak Słowacy widzą Polskę i Polaków?

Różnie. Reakcje na słowa Polska lub Polak można podzielić na te raczej pozytywne i na negatywne.

Pozytywne skojarzenia Słowaków z Polską to przede wszystkim krówki (cukierki), targi w Nowym Targu i Jabłonce oraz niskie ceny (choć to nie zawsze). Do tego

Na Słowacji bez zmian

Premier Słowacji Robert Fico oskarża mniejszości narodowe o nielojalność i żerowanie na państwie słowackim. Czy Słowacja wraca do niechwalebnej retoryki okresu „mečiaryzmu”?

W czasie zeszłorocznej kampanii wyborczej Robert Fico i przedstawiciele jego Smeru przedstawiali się jako nowoczesna, nieuwikłana w afery partia, odcinali się od wcześniejszej współpracy z nacjonalistycznymi HZDS i SNS, z którymi w latach 2006-2010 współtworzyli swój pierwszy rząd.

Po przytłaczającej wygranej w marcowych wyborach i zajęciu większości miejsc w słowackim parlamencie odżyły dawne sympatie. Smer okazał się farbowanym lisem. Minister

1 2 3 4 5