5 słowackich atrakcji na wiosenny weekend

Być może jeszcze tego nie widać, ale idzie wiosna. Za kilka tygodni ostatnie śniegi powinny już stajać, słońce rozpalić się na dobre, a letni wiatr wygonić nas z codziennej rutyny na drogi w celu poszukiwania nowych przygód. Polecam 5 słowackich atrakcji, które powinny sprawdzić się w czasie majówki czy nawet weekendu.

 

1. Słowacki Raj

Nazwa mówi sama za siebie. Jeden z najpiękniejszych zakątków Słowacji. Pięknymi dolinami gór sięgających tylko nieco powyżej tysiąca metrów można wędrować całymi dniami. Przełom Hornádu, wąwóz Suchá Belá, wodospady sięgające nawet 70 metrów, jaskinie, przepiękne zbocza i leśne ścieżki to tylko nieliczne z atrakcji. Wokół Parku Narodowego rozlokowane są również urocze miasteczka – Spiska Nowa Wieś, Lewocza (o której poniżej), Poprad.

Słowacki Raj. Sucha Bela
Słowacki Raj. Sucha Bela

 

2. Lewocza

Lewocza przyćmiewana jest sławą i blaskiem innych miejscowości północnej i wschodniej Słowacji – Spiskiej Nowej Wsi, Kieżmarku, czy Preszowa. Ta mało znana perła potrzebuje jeszcze trochę odkurzania i odnawiania, ale jej zabytkowa zabudowa i malownicze położenie powinno skusić miłośników-odkrywców starych miast. Największe skarby tutejszej starówki to renesansowy ratusz i gotycki kościół św. Jakuba, bramy miejskie, ale także szeregi kamienic o przepięknych fasadach. Od 2009 roku zabytki Lewoczy znajdują się na liście dziedzictwa UNESCO.

Lewocza. Kościół św. Jakuba i ratusz
Lewocza. Kościół św. Jakuba i ratusz

 

3. Zamek Spiski

Zamek Spiski to jedne z bardziej znany i malowniczych ruin na Słowacji. Zamek stoi na samotnym wzgórzu w północnej części kraju, a u jego stóp leżą miejscowości Spiskie Podgrodzie (Spišské Podhradie) i Spiska Kapituła (zwana „słowackim Watykanem”), która współcześnie jest częścią tego pierwszego. Zabytki te znalazły się na liście dziedzictwa UNESCO.

Widok na Spiskie Podgrodzie i Spiską Kapitułę
Widok na Spiskie Podgrodzie i Spiską Kapitułę

 

4. Demianowska Jaskinia Wolności

Przepiękna Demianowska Jaskinia Wolności położona jest w  Niskich Tatrach. Na system jaskini składa się prawie 9 km korytarzy (ok. 1,9 km dostępnych dla turystów), na 6 poziomach. Dziesiątki tysięcy przepięknych kamiennych rzeźb – stalaktytów, stalagmitów i in. Przez jaskinię przepływa potok Demianówka.

Jaskinia otwarta od 1 maja.

Demianowska Jaskinia Wolności
Demianowska Jaskinia Wolności

 

5. Koszyce

Koszyce, drugie co do wielkości miasto Słowacji, największe we wschodniej jej części, jest tegoroczną Europejską Stolicą Kultury. Miasto zachwyca piękną starówką z ogromną katedrą św. Elżbiety, dziesiątkami korytarzy łączących podwórka kamienic oraz różnorodnością kulturową. Koszyce były niegdyś węgierskim miastem z licznymi społecznościami niemiecką, żydowską i słowacką. Dziś oczywiście ulica mówi po słowacku, ale usłyszeć można także węgierski i romski.

Koszyce
Koszyce