Muzeum Sztuki Danubiana Meulensteen

Bratysława i cała Słowacja niestety cierpią na deficyt muzeów dobrych i bogatych w sztukę przez duże „S”. Jednym z nielicznych wyjątków jest Muzeum Sztuki Danubiana Meulensteen, popularnie zwane Danubiana.

Muzeum położone jest w Čunovie – przedmieściu Bratysławy położony ok. 20 km na południe od centrum miasta. Danubiana leży na półwyspie (czy właściwie wyspie połączonej groblą z brzegiem) na Dunaju. Z tego cypla rozciąga się wspaniały widok na Dunaj i zalew, niewielki port i lasy na obu brzegach rzeki.

Muzeum zostało otwarte w

Zimowa Bratysława

I do Bratysławy dotarła zima.  Miasto przykryła 20-30 cm warstwa śniegu, co dodało mu uroku, ale i problemów. Samochody jeździły wolniej i stanęły w korkach, a autobusy miały niemałe opóźnienia. Szkoda, że nie jeżdżę (jeszcze) na nartach, bo warunki świetne, a moje letnie trasy biegowo-rowerowe piękne.

Niestety wszystko ma się stopić w tym tygodniu (już się topi), ale spójrzcie na zdjęcia.

 

Hviezdoslavovo Namestie

Hviezdoslavovo Namestie

 

Stare
</p>
</div><div class=Przeczytaj całość

5 najdziwniejszych barów w Bratysławie

Żeby powiedzieć, że zna się jakieś miasto, trzeba wiedzieć gdzie bywać. Niektórzy wymieniają najbardziej luksusowe sale i salony, ale moim zdaniem bywanie w mordowniach, spelunach i dziurach pomaga zrozumieć i poznać określone miejsce.

W Bratysławie takich miejsc nie brakuje. Oto 5 najdziwniejszych miejsc w Bratysławie.

Kop Saloon (Kollárovo námestie 20)

Zdecydowanie fenomen. Na ścianach wisi tutaj właściwie wszystko – instrumenty, obrazy, maski gazowe… Można tutaj obejrzeć mecz w doborowym towarzystwie zapewne pamiętającym jeszcze początki tego miejsca. Można napić się taniego piwa. Można przeczytać

Bratysława nieznana

Jest kilka miejsc w Bratysławie, których turyści raczej nie odwiedzają. Nie chodzi mi tutaj o moje ulubione blokowisko, ale o atrakcje, które leżą trochę na uboczu, czy może są nieco mniejszego kalibru.

Jednym z ciekawszych przykładów architektury w mieście jest kościół św. Elżbiety, tzw. Niebieski kościół. Zbudowany na początku XX wieku w stylu secesyjnym pasowałby raczej do panoramy Barcelony, a nie Bratysławy. Być może dlatego leżąc właściwie w samym sercu miasta jest schowany za rzędem budynków, które skutecznie go maskują.

 

[caption id=”attachment_470″

Bratysława nocą

Od kilku dobrych tygodni, o ile nie miesięcy, zbierałem się do zrobienia kilku nocnych ujęć Bratysławy. Wreszcie udało się, chociaż było tak zimno, że rzeczywiście tych zdjęć zrobiłem tylko kilka – miało by sporo więcej. No cóż, zima idzie.

 

Most SNP (Nowy Most)

 

Pod Mostem SNP

 

Przeczytaj całość

Petržalka

Jedną z najbardziej fascynujących części Bratysławy jest Petržalka – południowa dzielnica miasta wrzucona między Dunaj a granicę z Austrią i Węgrami. Nie tylko położenie geograficzne, ale też jej charakter odróżnia ją od pozostałych dzielnic miasta. Petržalka powstała w latach 70. i 80. zeszłego wieku, a więc jest jedną z najmłodszych w bratysławskiej rodzinie. To co ją wyróżnia to architektura – właściwie w 100% złożona jest z wielkich płyt. Dzielnica liczy ok. 115 tys. mieszkańców i pretenduje do miana największej w

Bratysława na srebrnym ekranie

Gdyby miasta mogły mieć swoją gwiazdę w słynnej hollywoodzkiej alei, to z pewnością jedna z nich należałaby do Bratysławy. Choć miasto jest małe, może nawet jest przedmieściem Wiednia, to zdarzyło jej się występować w filmach.

Te najsławniejsze produkcje wcale nie grzeszą jakością, ale albo dostarczają łatwiej rozrywki, albo przerażenie. Chyba najbardziej znany film, w którym występuje Bratysława to amerykański Eurotrip (2004 r.; reż. Alec Berg, David Mandel,  Jeff Schaffer) opowiadający o przygodach grupy szkolnych przyjaciół w Europie. Film niemal ocieka stereotypami,