Muzeum Sztuki Danubiana Meulensteen

Bratysława i cała Słowacja niestety cierpią na deficyt muzeów dobrych i bogatych w sztukę przez duże „S”. Jednym z nielicznych wyjątków jest Muzeum Sztuki Danubiana Meulensteen, popularnie zwane Danubiana.

Muzeum położone jest w Čunovie – przedmieściu Bratysławy położony ok. 20 km na południe od centrum miasta. Danubiana leży na półwyspie (czy właściwie wyspie połączonej groblą z brzegiem) na Dunaju. Z tego cypla rozciąga się wspaniały widok na Dunaj i zalew, niewielki port i lasy na obu brzegach rzeki.

Muzeum zostało otwarte w 2000 roku z inicjatywy Holendra Gerharda Meulensteena i Słowaka Vincenta Polakoviča. Tego drugiego pana miałem nawet okazję spotkać w trakcie mojej wizyty. Trochę dziwny typ – biegał po całym muzeum i wydawał polecenia, ale jakby dla siebie. Potem mówił do mnie po niemiecku, angielsku i słowacku – pytał czy jestem z Niemiec, czy mówię po niemiecku i czy jestem artystą (oczywiście, że tak ;). Wyglądał przy tym na nieobecnego – prawdziwy człowiek sztuki.

 

Muzeum Sztuki Danubiana
Muzeum Sztuki Danubiana

 

Muzeum Sztuki Danubiana
Muzeum Sztuki Danubiana

 

Muzeum Sztuki Danubiana
Muzeum Sztuki Danubiana

 

Moją wędrówkę do muzeum ułatwił okoliczny mieszkaniec, który podwiózł mnie kawałek. Okazało się, że jest artystą („takie hobby”) i przed 9-ma laty miał w Danubianie wystawę swoich grafik, całych 30 sztuk. Dziś mieszka na wyspie na Dunaju na pograniczu słowacko-węgierskim. Takie miejsca chyba przyciągają artystów.

Muzeum prezentuje sztukę nowoczesną. Obecnie są to rzeźby Karla Prantla (04.01-17.03) oraz obrazy Bahramy Hajou (19.01-17.03). Szczególnie prace tego drugiego są zachwycające. Wokół muzeum porozstawiane są rzeźby i instalacje, które dają do myślenia. Dobra kombinacja.

Wstęp do muzeum kosztuje 6 euro. Dojechać tutaj można autobusem nr 91 lub 191 do Rusoviec lub Čunova i stamtąd autobusem 90. Dysonując czasem można też się przejechać rowerem lub wybrać się na długi spacer hradzą – lasy i bliskość Dunaju zagwarantują przyjemny dzień.

 

Muzeum Sztuki Danubiana
Muzeum Sztuki Danubiana

 

Muzeum Sztuki Danubiana
Muzeum Sztuki Danubiana