Jedną z mniejszości dawnej Słowacji byli Niemcy. Zamieszkiwali oni terytoria dzisiejszej Słowacji aż do końca II wojny światowej, a po niej utracili majątki i zostali wysiedleni z tych obszarów przez władze komunistyczne.
Niemcy Słowaccy, zwani również Niemcami Karpackimi, zamieszkiwali przede wszystkim miasta w środkowej Słowacji (m.in. Bańska Szczawnica, Bańska Bystrzyca, Handlowa) oraz Spisz (po ich wypędzeniu ich domostwa zajęli Słowacy i Romowie).
Niemcy mieli osiedlać się na Słowacji już od XII w., jednak nigdy nie utworzyli tak dużej i wpływowej grupy na tych obszarach jak choćby w sąsiednich Czechach. Ich populacja liczyła przed II wojną światową nawet 150 tys. osób. Ciemną kartą w historii Słowacji zapisały się morderstwa popełnione na mniejszości niemieckiej przez słowackie oddziały partyzanckie, a później w okresie komunizmu prześladowania osób z tej grupy etnicznej (zakazano im m.in. posługiwania się własnym językiem).
Współcześnie Słowację zamieszkuje ok. 4,7 tys. Niemców. Najbardziej znanym spośród Niemców Słowackich jest Rudolf Schuster, który pełnił urząd prezydenta Słowacji w latach 1999-2004. Ciekawostką jest, że w gminie Krahule niemiecki jest drugim językiem urzędowym. We wsi Chmielnica natomiast 90% mieszkańców to etniczni Niemcy, ale w spisie powszechnym jedynie 10% deklaruje takie pochodzenie (sama wieś niemal do I rozbioru Polski była jej częścią).
W Bratysławie działa Muzeum Niemców Karpackich. Wśród pamiątek po Niemcach Słowackich zostały przede wszystkim tablice upamiętniające ich obecność i burzliwe losy (niestety nie mam zdjęć) oraz architektura niektórych miejscowości.